کاربردهای پارچه سرامیکی یا پارچه نسوز در صنایع مختلف

کاربرد پارچه سرامیکی

پارچه‌های سرامیکی شکل خاصی از پارچه‌ها هستند که از الیاف سرامیکی تولید می‌شوند. این محصولات نسوز هستند و به‌عنوان عایق شناخته می‌شوند. برای تولید این پارچه‌ها، مواد اولیه آن‌ها در داخل کوره قرار می‌گیرند و ذوب می‌شوند. پس از ذوب آن‌ها، با رشته‌هایی که از جنس سرامیک هستند ترکیب می‌شوند. پارچه‌های سرامیکی یا کاغذ نسوز سرامیکی به‌طور معمول بدون‌بو و بی‌رنگ هستند که از هیچ ماده مضری برای تولید آن‌ها استفاده نمی‌شود. کاربرد پارچه سرامیکی در بسیاری از صنایع دیده می‌شود که نشان‌دهنده اهمیت این محصول است که در ادامه مقاله به پرکاربردترین آنها اشاره شده.

یک توپ از پارچه سرامیکی

کاربرد پارچه سرامیکی در صنایع مختلف

 

کاربرد اول پارچه سرامیکی استفاده در صنعت خودروسازی

صنعت خودرو‌سازی امروزه به یکی از بزرگ‌ترین صنایع جهان تبدیل شده است. این امر درباره کشور ایران نیز صدق می‌کند. به‌طوری که، یکی از رایج‌ترین کاربرد‌های پارچه و پتوی نسوز سرامیکی، در این صنعت دیده می‌شود. ویژگی‌ها و خواص این محصول موجب شده است تا به بهترین گزینه برای تولید بخش‌هایی از خودرو‌ها تبدیل شود.

کاربرد پارچه سرامیکی در این زمینه، استفاده به‌عنوان پوشش‌های معمولی خودرو‌ها است. از این پوشش‌ها می‌توان به رنگ و پوشش‌های پلیمری اشاره کرد؛ از‌آن‌جایی که، این محصول دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی، خم شدن و حرارت است، نقش یک لایه محافظتی را ایفا می‌کند.

 

استفاده در صنعت هواپیمایی

مواد به کار رفته در تولید پارچه‌های سرامیکی باعث به‌وجود آمدن خواص و ویژگی‌های آن‌ها می‌شوند. از این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش‌سوزی و دمای بالا اشاره کرد. این ویژگی برای تولید شیشه‌های حرارتی و سیستم‌های عایق حرارتی در صنایع هوافضا کاربرد دارد. کاربرد پارچه سرامیکی به‌طور کامل به ویژگی‌های آن بستگی دارد. خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سرامیک‌ها مانند استحکام و مقاومت در برابر عوامل مختلف، شرایط آن‌ها را برای ساخت سیستم‌ها و قطعات فضایی مناسب کرده است.

کاغذ سرامیکی یکی‌دیگر از اشکال پارچه سرامیکی است که شباهت زیادی به این محصول دارد. هر ۲ این محصولات برای ساخت ترموسیف، پوشش‌های حرارتی سطوح داخلی و حفاظت از قطعات مورد‌استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد پارچه سرامیکی تنها به صنایع هوافضا، محدود نمی‌شود. بلکه حضور مهم و موثر آن در صنایع نیروگاهی، فولادی و نظامی نیز دیده می‌شود. به‌طور کلی، این محصول به‌عنوان انواع عایق حرارتی کار می‌کند.
از‌این‌رو برای تولید کامپوزیت‌های حرارتی و پوشش‌های ضد‌سایش مناسب است. دلیل این امر آن است که موتور‌های بخار و گازی نیرگاه‌ها و صنایع فولادی در دما‌های بسیار بالا فعالیت می‌کنند.

کارخانه تولید بدنه هواپیما

کاربرد پارچه سرامیکی در صعنت هواپیما سازی

 

کاربرد ديگر حفاظت از سطوح در برابر خوردگی

خوردگی و فرسوده شدن مواد یکی از مشکلات همیشگی است. این مشکل برای تمام محصولات و مواد به وجود می‌آید؛ اما در‌صورتی که مواد از مقاومت بالایی برخوردار باشند، خوردگی ایجاد نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پارچه‌های نسوز، مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی است.

کاربرد پارچه سرامیکی با‌توجه به خصوصیات مشخص می‌شود. بنابراین، امکان بهره‌مندی از آن به‌عنوان یک لایه حفاظتی وجود دارد. تفاوتی نخواهد داشت که این لایه بر‌روی سطوح فلزی یا نا‌فلزی قرار بگیرد. در هر‌صورت، از ساختار مواد محافظت می‌کند.

نکته قابل‌توجه این است که، استفاده از پارچه سرامیکی مقاومت مکانیکی را افزایش می‌دهد. همچنین زیبایی خاصی را برای سطح مواد مختلف ایجاد می‌کند و جلوه جذابی به آن‌ها می‌بخشند.

 

بخارشوی های صنعتی

بخارشوی‌ها، از مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که در صنایع کاربرد دارند. این تجهیزات در تمامی بخش‌های صنایع مصرف دارند. با‌توجه به این موضوع باید از مواد و محصولات با‌کیفیت برای آن‌ها استفاده کنید. دیگر کاربرد پارچه سرامیکی، ساخت بخارشو‌های صنعتی است.

پارچه‌های سرامیکی بهترین گزینه برای این تجهیزات محسوب می‌شوند. دلیل این امر آن است که این پارچه‌ها از پنبه نسوز بافته می‌شوند. شرایط آب‌و‌هوایی خشک و مرطوب، اشعه‌های فرابنفش خورشید و مواد شیمیایی هیچ تاثیری در روند کارایی پارچه‌ها نخواهند داشت.

 

تجهیزات حفاظتی

تولید و ساخت تجهیزات حفاظتی باید توسط مواد با‌کیفیت تولید شوند. چراکه این تجهیزات در معرض حرارت بالا، اشعه‌های فرابنفش و شرایط شیمیایی قرار می‌گیرند. کاپوت‌های محافظ خودرو‌ها، لباس و کلاه‌های حفاظتی از این تجهیزات به‌شمار می‌روند. کاربرد پارچه سرامیکی حتی در سازمان‌های آتش‌نشانی هم دیده می‌شود. لباس‌ها و پوشش‌هایی که برای آتش‌نشانان تولید می‌شوند، همگی از پارچه‌های سرامیکی هستند. کلاه، دستکش و بوت، پوشش‌هایی است که برای این افراد در‌نظر گرفته شده است.

سوئیچ توری پارچه سرامیکی به‌منظور تشخیص دود و حرارت طراحی شده‌اند. این قطعات در سیستم‌های اعلام حریق نصب شده و در‌ صورت نیاز عمل می‌کنند. با تولید این قطعات از پارچه‌های با‌کیفیت، می‌توان نتیجه مطلوب‌تری از این سیستم‌ها دریافت کرد. ماسک‌هایی که امروزه در بازار وجود دارند، از پارچه‌های سرامیکی تولید می‌شوند. این پارچه‌ها از مقاومت خوبی در برابر اشعه‌های x و y برخوردار هستند. در‌حالت‌کلی، این ویژگی‌ها موجب شده تا این پارچه جایگزین پارچه‌های دیگر شود؛ زیرا تمام نیاز‌های این صنایع را برطرف می‌کند.

تست نسوز بودن پارچه سرامیکی

کاربرد پارچه سرامیکی در تجهیزات حفاظتی

 

آخرین کاربرد پارچه سرامیکی استفاده در صنایع متالورژی

پارچه‌های سرامیکی به‌عنوان جدید‌ترین نوآوری در صنایع متالورژی شناخته می‌شود. مواد اولیه این محصول مانند الیاف‌های سرامیکی با مواد دیگر همراه می‌شود. برای مثال، سیلیسیم کرباید، اکسید آلومینیوم و بور نیترید از عناصری هستند که به الیاف‌ها اضافه می‌شوند. هر‌ کدام از این مواد بسته به نیاز صنعت تغییر می‌کنند.

مهم‌ترین کاربرد پارچه سرامیکی در صنایع متالورژی، فرایند‌های ریخته‌گری هستند. این فرایند‌ها باید با حضور پارچه سرامیکی انجام شود؛ به‌طوری که، از این پارچه‌ها برای تولید قالب ریخته‌گری استفاده می‌شود. ویژگی‌های کاربردی و جذاب این ماده موجب شده تا به‌عنوان یک قالب پایدار و دقیق شناخته شود.

آخرین و مهم‌ترین کاربرد پارچه سرامیکی، تولید فولاد و آلیاژ است. این محصول پوششی برای کوره‌ها در‌ نظر گرفته می‌شود؛ به‌طوری که، آن را به‌عنوان آتش‌کاه و یک پوشش برای قطعات متالورژیکی انتخاب می‌کنند. پارچه‌های سرامیکی تولیداتی هستند که طیف گسترده‌ای از خواص را دربر می‌گیرند؛ بنابراین، امکان بهره‌مندی از آن‌ها در زمینه‌های مختلف وجود دارد.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی شد به بیشترین کاربرد پارچه سرامیکی اشاره شود، کاربردهایی نظیر محافظت بدنه در صنایع خودروسازی و هواپیما سازی، کاربردهای دیگر در مسائل محافظتی مثل، عایق حرارتی، اشعه UV و شرایط شیمیایی متفاوت است. درکل این محصول استفاده‌های متفاوت زیادی دارد که از همه مهم‌تر محافظت از جان افرادی است که در معرض حرارت بالا یا مواد شیمیایی قرار دارند که تهیه پارچه سرامیکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، می‌توانید برای دریافت این محصول و یا مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

منبع:  insulation 

شرکت ساپرا ویسمن

 

سوالات متداول

 

  • پارچه سرامیکی از چه چیزی ساخته شده است؟

برای تولید پارچه‌های سرامیکی از الیاف سرامیکی به شکل پارچه تولید می‌شوند.

  • آیا پارچه سرامیکی عایق گرما است؟

بله، به دلیل آن که از پنبه نسوزی ساخته شده است می‌توان از آن به عنوان عایق گرما استفاده کرد.

  • در صنعت ماشین سازی چه استفاده از پارچه سرامیکی است؟

یکی از رایج‌ترین کاربرد‌های پارچه سرامیکی و پتوی نسوز برای پوشش های معمولی در صنعت خودروسازی است.