پارچه سیلیکونی چیست و چه ویژگی هایی در صنعت نسوز دارد؟

پارچه سیلیکونی چیست

پارچه‌های سیلیکونی نوعی منسوجات هستند که از الیاف سیلیکونی به دست می‌آیند. این الیاف می‌توانند به صورت 100% سیلیکونی یا مخلوط با الیاف دیگر مانند پنبه، پشم یا پلی استر باشند. پارچه‌های سیلیکونی به دلیل خواص منحصر به فرد خود، کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارند.  پارچه سیلیکونی به‌دلیل ویژگی‌های کمیاب خود کاربردهای فراوانی دارد؛ به‌ویژه در صنعت نسوز و تولید محصولاتی مثل پتوی نسوز. همراه ما باشید تا همه‌چیز را درباره پارچه ارزشمند سیلیکونی یاد بگیرید.

در صنعت نسوز، ویژگی های پارچه سیلیکونی چیست؟

پارچه سیلیکونی به‌دلیل ویژگی‌های خود در صنعت نسوز ارزش بالایی دارد. بیایید ببینیم ویژگی‌های پارچه سیلیکونی چیست؟

 1. مقاومت حرارتی فزاینده: قابلیتی ذاتی برای مقاومت در برابر دمای بالا بدون ذوب شدن، تغییرشکل، و ترشح دود سمی دارد.
 2. بازدارندگی شعله: بازدارنده ذاتی شعله است؛ یعنی ویژگی‌هایی دارد که از گسترش شعله جلوگیری می‌کند.
 3. عایق حرارت: می‌تواند به عنوان عایق حرارت کار کند و مانعی باشد میان آتش، و وسیله‌ای که احاطه‌اش کرده‌است.
 4. دوام در برابر آتش: هنگام بودن در معرض آتش، می‌تواند تمامیت ساختاری خود را حفظ کند و به‌سادگی نشکند.
 5. کم‌بودن انتشار دود: در معرض آتش، کمترین دود را از خود منتشر می‌کند. اینگونه، دید محیط حفظ می‌شود.
 6. دوام در برابر مواد شیمیایی: مقاومت فزاینده‌ای در برابر مواد شیمیایی، از جمله اسیدها، بازها و حلال‌ها دارد.
 7. انعطاف‌پذیری و آسان‌بودن نصب: به‌آسانی می‌توان در پیکربندی‌های مختلف دوخت و نصبش کرد.

این‌ها تنها چند پاسخ کوتاه بودند، به پرسش «پارچه سیلیکونی چیست؟». اما این کاربردها بسیار گسترده‌است و به همین چند قلم ختم نمی‌شود.

پارچه سیلیکونی

پارچه سیلیکونی

کاربردهای پارچه سیلیکونی چیست؟

اکنون، به پاسخ این سوال رسیدیم: کاربردهای پارچه سیلیکونی چیست؟

 1. صنعت نسوز: پارچه سیلیکونی کاربست گسترده‌ای در صنعت نسوز دارد؛ مثلا در ساخت پرده‌های نسوز، مانع‌های ضد آتش، پتوی حرارتی، و لباس‌های محافظ.
 2. عایق صنعتی: پارچه سلیکونی را می‌توان به‌عنوان عایق حرارتی به‌دور لوله‌ها، مجراها و تجهیزات پیچید تا از هدر رفت گرمایشان جلوگیری و از آن‌ها در برابر آتش محافظت کند.
 3. هوافضا و خودروسازی: با توجه به اینکه جان سرنشینان از همه‌چیز مهم‌تر است، در ساخت انواع وسیله نقلیه پارچه سیلیکونی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا لباس شرکت‌کنندگان در مسابقات اتومبیل‌رانی را می‌توان با پارچه سیلیکونی دوخت.
 4. عایق برق: پارچه سیلیکونی را می‌توانید در چسب‌های عایق برق، عایق‌های برق دَما بالا و پوشش‌های ایمنی تجهیزات برقی پیدا کنید.
 5. حفاظت زیست‌محیطی: از آن‌جایی که پوشش سیلیکونی دافع آب است، برای ساخت موانع ضد لکه نفتی به کار می‌رود. این موانع دور لکه نفتی را در دریا می‌گیرد و از گسترش آن پیشگیری می‌کند.
 6. پزشکی و بهداشت: از آنجایی که پارچه سیلیکونی ضد شیمیایی است و به‌آسانی تمیز می‌شود، در صنعت پزشکی و برای ساخت پوشش تجهیزات پزشکی، پرده‌های اتاق عمل و پوشش‌های ایمنی به کار می‌رود.
 7. سطوح نچسب: خاصیت نچسب‌بودن پارچه سیلیکونی باعث می‌شود که در ساخت سطوح نچسب بسیار به کار آید؛ از جمله سینی پخت‌وپز، نچسب‌سازی ظرف‌های چسب مایع، تسمه نقاله، و تجهیزات فرآوری مواد غذایی.
 8. تجهیزات فضای باز و تفریحی: به‌دلیل ویژگی‌های دفع آب، ماندگاری، و مقاومت در برابر عناصر فضای باز، در ساخت کوله‌پشتی، چادر مسافرتی، سایبان و لباس ضد آب بسیار کاربرد دارد.

اینها تنها چند نمونه از کاربردهای گسترده این پارچه بودند. تطبیق‌پذیری، مقاومت دربرابر آتش، ضد آب بودن،ضد شیمیایی بودن، و نچسب‌بودن پارچه سیلیکونی، آن را به یک ماده اولیه ارزشمند در بسیاری از صنایع تبدیل کرده‌است.

کاربردهای پارچه سیلیکونی

کاربردهای پارچه سیلیکونی

ویژگی ماده سیلکون

دلیل محبوبیت پارچه سیلیکونی چیست؟ ماده سیلیکون ویژگی‌های بسیاری دارد که باعث کارایی آن در برنامه‌های مختلفی می‌شود. از جمله:

 1. مقاومت گرمایی: بسته‌ به فرمولاسیون و ساختار خود، به‌معمول می‌تواند دمایی را از منفی 70 تا مثبت 250 درجه سانتیگراد تاب آورد.
 2. دفع شعله: ذات خودخاموش‌کنندگی دارد و نمی‌گذارد آتش از نقطه اشتعال اولیه فراتر رود.
 3. ضدیت با آب: پوشش سیلیکونی پارچه، جلوی جذب آب به آن را می‌گیرد و پارچه را برای کاربردهای ضدآب مناسب می‌سازد.
 4. مقاومت شیمیایی: می‌تواند در معرض شیمیایی‌هایی مانند اسیدها، بازها، حلال‌ها و روغن‌ها تاب آورد، بدون دریافت آسیب یا تخریبی قابل‌توجه.
 5. نچسب‌بودن: این ویژگی باعث می‌شود که بتوان به‌آسانی پارچه را تمیز و از آن نگهداری کرد.
 6. عایق برق: می‌تواند در برابر جریان الکتریکی تاب آورد؛ بنابراین در برنامه‌های نیازمند عایق الکتریکی و حفاظت در برابر خطرات برق، کاربرد دارد.
 7. انعطاف و دوام: یک پارچه حتی با وجود پوششی از سیلیکون، انعطاف، بافت و حسی که می‌دهد را حفظ می‌کند و نیز ساییده یا پاره نمی‌شود.
 8. کم‌بودن انتشار دود: یک پارچه سیلیکونی در معرض آتش کمترین دود را از خود منتشر می‌کند و دید محیط را در مواقع اضطراری کور نمی‌کند.

این ویژگی‌ها، پارچه سیلیکونی را به یک گزینه محبوب در بسیاری از صنایع تبدیل کرده است؛ پیش‌تر گفتیم که دلیل محبوبیت پارچه سیلیکونی چیست.

تماس با ساپراویسمن

نتیجه گیری

پارچه سیلیکونی یک منسوج همه‌کاره و ارائه‌دهنده چندین ویژگی ارزشمند؛ ضدیت با گرما، نسوز بودن و تاب‌آوری در دمای بالا، باعث می‌شود که این پارچه در صنعت نسوز و الیاف سرامیکی، یک الزام برای اطمینان از ایمنی و حفاظت در محیط‌های آتش‌خیز باشد. ذات ضد آب پارچه، در کنار ضدیت آن با مواد شیمیایی، آن را مناسب صنایع مختلفی می‌کند که نیازمند مواد بادوام و قابل‌اتکا هستند.

ساپرا ویسمن

سوالات متداول

 • خطر استفاده تماس مواد غذایی و موقعیت‌های پزشکی با پارچه سیلیکونی چیست؟
  پارچه سیلیکونی برای تماس با مواد غذای و موقعیت‌های پزشکی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. سمی نیست، ضد حساسیت است و جلوی رشد میکروبی را می‌گیرد. با این‌حال، برای استفاده از یک پارچه سیلیکونی باید مطمئن شوید که استانداردهای نظارتی مربوط به تماس با غذا و محیط‌های پزشکی را رعایت می‌کند.
 • آیا می‌توان پارچه سیلیکونی را شست و تمیز کرد؟
  بله، پارچه سیلیکونی قابل شستشو و نظافت است. به‌طور کلی در مقابل لکه و چرک مقاوم است و به‌آسانی با آب ملایم و صابون تمیز می‌شود. البته برای حفظ طول عمر و ویژگی‌های پارچه، بهتر است از دستوراتی که تولیدکننده در این زمینه داده است پیروی شود.
 • آیا می‌توان پارچه سیلیکونی را برای کاربردهای خاص سفارشی‌سازی کرد؟
  بله، پارچه سیلیکونی می‌تواند برای استفاده‌های خاص، سفارشی‌سازی و متناسب‌سازی شود. در ضخامت‌ها، عرض‌ها، رنگ‌ها و پوشش‌های متنوع در دسترس است تا نیازهای مختلف را رفع کند. تولیدکننده می‌تواند با همکاری مشتری، پارچه سیلیکونی با ویژگی‌هایی خاص را بر اساس نیازهای او تولید کند. به‌ مانند تاب‌آوری بیشتر در مقابل گرما، ضدیت بیشتر با مواد شیمیایی، یا انعطاف‌پذیری بیشتر.